Dostatečná ochrana práv dětí v trestním řízení
V čem je problém?
Pokud je dítě obětí trestného činu, má právo na bezplatného zmocněnce, který dítě v trestním řízení zastupuje a hájí jeho práva. Děti (resp. jejich zákonní zástupci či opatrovníci) však v současnosti tuto možnost mnohdy nevyužívají, částečně proto, že o svém právu nevědí. V praxi tak často nejsou řádně chráněna práva dítěte v souvislosti s trestním řízením. Tyto nedostatky se objevují především v otázce uplatňování nároků nezletilých na náhradu škody a nemajetkové újmy.
Jaké řešení zákon navrhuje?
Zákon o trestním řízení navrhuje zakotvit do zákona o sociálně-právní ochraně dětí povinnost pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), zjistí-li, že dítě je obětí trestného činu jiné osoby, pomáhat dítěti v uplatňování práv poškozeného v trestním řízení, zejména jej informovat o právu na ustanovení zmocněnce a právu na náhradu škody a nemajetkové újmy.
Jaká pozitivní změna po přijetí zákona nastane?
Zakotvení povinnosti pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) pomáhat dítěti v uplatňování práv poškozeného v trestním řízení, zejména jej informovat o právu na ustanovení zmocněnce a právu na náhradu škody a nemajetkové újmy, povede k předejití nedostatečnému chránění práv nezletilých v trestním řízení.